Vyhledávání

Kontakt


Obecné informace

Plavčík na bazéně plní především úlohu preventisty – dbá na dodržování schváleného návštěvního řádu a řeší s návštěvníky jeho porušení. Snaží se předcházet úrazům koupajících a jiným nebezpečným situacím. Také dbá na dodržování základních hygienických pravidel, která mají (spolu se správným využitím stávajícího technologického vybavení koupaliště) zaručit kvalitní vodu v bazénech.

Co se kvality vody týče – ta musí splňovat skoro stejné parametry, jako pitná voda. Nemějte tedy obsluze koupaliště za zlé, pokud budete upozorněni na porušení pravidel, která by vedla či mohla vést k jakémukoliv znečištění vody v bazénu a jeho ochozu.

Pro 99 % návštěvníků koupaliště jsou tato pravidla samozřejmostí, avšak vždy se vyskytne ono malé procento lidí, kteří se cítí být dotčeni, když je po nich vyžadováno, aby nepodlézali či nepřelézali praporkové zábrany - aby k bazénu vstupovali přes vodu v brodítku (alespoň základní omytí nohou), aby s dětmi nejedli meloun či zmrzlinu u bazénu nebo dokonce přímo v bazénu, aby se po použití opalovacích přípravků před vstupem do vody osprchovali (není příliš vábné, když plavete v bazénu a ústa se dotýkají barevné olejové skvrny).

Rádi bychom Vám přiblížili alespoň některé situace z provozu koupaliště, které se mohou z pohledu návštěvníků jevit jako konfliktní či nepřiměřené.

Zákaz skákání s rozběhem:

Při rozběhu skákající osoba nemá přes zvýšený okraj bazénu dostatečný přehled o osobách plavajících v bazénu – je zde vysoké riziko, že skákající člověk dopadne a zraní osobu v bazénu. Kromě toho vznikají časté úrazy i při rozběhu (rozseklé koleno o startovní blok nebo pořezané chodidlo o hrany zvýšeného okraje). Dále hrozí uklouznutí osoby při odrazu, kde je mj. také častý úraz hlavy.

Z obdobných důvodů se nesmí skákat salta nebo pořádat „kohoutí zápasy“ ve vodě.

Dozor rodičů nad dětmi s nafukovacími kruhy:

Děti s nafukovacím kruhem jsou vesměs neplavci. Z kruhu lze snadno vyklouznout a mohlo by dojít k tonutí dítěte. Zejména u menších dětí se stává, že se dítě s kruhem příliš nakloní a dojde k převrácení nožičkama nahoru – dítě je hlavou dolů a topí se. Je třeba okamžitý zásah rodiče. Z tohoto důvodu kruhy neplavcům nedoporučujeme. Pořiďte dětem raději rukávky.

Nicméně dozor u dětí-neplavců musí zajišťovat rodiče, kteří jsou za své dítě zodpovědní.

Neváhejte se v případě jakýchkoliv nejasností, otázek či připomínek obrátit na obsluhu koupaliště.

Proč bylo přebudováno volejbalové hřiště na koupališti ?

 

     Letos na jaře došlo v souladu se souhlasem zástupců Města Loštice k realizování úpravy volejbalového hřiště na koupališti v Lošticích. Pracovníci města z hřiště odvezli písek, navezli hlínu a znovuupravené hřiště pak bylo oseto travnatou hřištní směsí.

     Mnohým z Vás je tato informace možná zcela „ukradená“, ale protože se tento krok nesetkal s pochopením některých obyvatel města, pokusíme se Vám všem nyní přiblížit důvody, proč k tomu došlo. Těch důvodů je hned několik:

1/ hřiště bylo zřízeno z absolutně nevhodného materiálu (písku) a bez potřebných parametrů

2/ tento nevhodný písek se dostal také do technologického zařízení koupaliště

3/ nedostatečná hygiena hráčů ohrožovala kvalitu vody v bazénech

4/ ekonomická stránka věci je jednoznačná

5/ volejbal se dá hrát i na víceúčelovém travnatém hřišti a to bez omezení

 

ad 1/ Hřiště na plážový volejbal, jak už z jeho názvu vyplývá, patří na pláž – tedy k rybníku, řece, přehradě či k moři. Takové hřiště má svá pravidla zřizování a spadá také pod hygienický dozor. Musí mít určitou hloubku, stanovenou drenážní vrstvu a především určitou vrstvu speciálního křemičitého písku. Nic z toho na místním hřišti „plážového volejbalu“ při jeho zřizování dodrženo nebylo.

     Písek, který byl použit, obsahoval vysoký podíl jílu – jednalo se o náplavový písek z mohelnického bagru. Tím docházelo k ulpívání písku na hráčích i jejich oblečení – ať už byli suší nebo mokří. Nutno podotknout, že se dostal skutečně všude (vyzkoušeno „na vlastní kůži“). Omytí tohoto písku z těla je i při dobré snaze poměrně obtížné. Jde to, ale vždy na člověku něco zůstane. A to nemluvíme o tom, že hráči se většinou v brodítku před vstupem do koupaliště sprchovali jen velmi zběžně. Dále co se týče oblečení či plavek použitých při hře na plážovém hřišti – písek je v nich doslova „zažrán“ a vypírá se naněkolikrát. Samozřejmě „praní“ takto znečištěného oblečení v průběhu koupání v bazénu hráče netížilo…

ad 2/ Písek, který zanesli do bazénu hráči z volejbalového hřiště (a pravděpodobně také děti hrající si na písku jako na pískovišti, možná také s nejrůznějšími hračkami, které posléze braly do vody v malém bazénku) byl a je v technologických rozvodech usazen. V loňském i v letošním roce jsme rozvody před sezónou čistili velkým množstvím vody. A písku se z trubek dostalo opravdu požehnaně. Pravděpodobně také díky zanešení pískem nešel zcela dovřít ventil bazénu, přes který unikalo ze systému mnoho m3 vody denně. To představovalo zvýšené náklady a sami si představíte, že v případě pitné vody to byly náklady ne zrovna malé…

ad 3/ Hygienická stránka věci je zmíněna již v bodě 1/. Ještě k tomu musíme uvést, že kvalita vody na koupalištích s recikurkační stanicí (tedy i zde v Lošticích) má v podstatě splňovat stejná kritéria, jaká jsou dána pro pitnou vodu.

     O problematice plážového volejbalového hřiště na místním koupališti jsme se v loňském roce také bavili se zástupci krajské hygienické stanice. Také podle jejich názoru nebylo rozhodnutí o zřízení plážového volejbalu na koupališti příliš šťastné. A na kvalitu vody v bazénu to prý vliv mělo...

     Je jasné, že zvýšené znečištění vody musí být kompenzováno a řešeno, což představuje další zvýšení nákladů na spotřebovanou pitnou vodu, zvýšené chemické ošetření, aby voda při rozborech obstála atd. Ale veškeré tyto náklady i jejich nemalé zvýšení hradilo Město Loštice ze svého rozpočtu. Pana předchozího provozovatele koupaliště to tedy nijak netížilo…

ad 4/ Pokud by mělo zůstat hřiště na volejbal v jeho písečné podobě na koupališti zachováno, tak by muselo místo jílovitého písku obsahovat speciální křemičitý písek určený pro plážový volejbal a pro zlepšení hygienických podmínek hráčů by bylo třeba zbudovat samostatnou oddělenou sprchu.

     Cena uvedeného speciálního písku je však velmi vysoká a také dovoz několika nákladních automobilů ze severních Čech, kde sídlí jeho výrobna, by se velice prodražil.

     Náklady na zbudování samostatné oddělené sprchy s přívodem vody (zřejmě také teplé vody) a odtoku odpadní vody by však byly neekonomické vzhledem k ne příliš velkému využití hřiště – v porovnání s hlavním úkolem areálu – tedy koupání a slunění lidí.

     Uvedené minimální úpravy by dosahovaly statisícových nákladů, na které však město nemá v rozpočtu žádné rezervy. Pokud by se však přece jen nějaké prostředky pro koupaliště našly, bude je třeba využít pro důležitější věci, kterých se ve stárnoucím zařízení nachází více než dost.

     Město Loštice po zlomu provozní situace v létě roku 2011, kdy v polovině sezóny ukončilo smluvní vztah s panem Kneifelem, uvažovalo o úplném zavření koupaliště. Ovšem pokud by se koupaliště jednou uzavřelo, tak kdo ví, zda by se ještě někdy zprovoznilo. Známe situace, kdy byl např. ukončen provoz regionálních železničních tratí a do roka byla trať rozkradena. Finance na její znovuzprovoznění by pak byly astronomické…

     Podle vzájemné dohody města s provozovatelem jsou od roku 2012 podmínky nastaveny tak, aby byly náklady koupaliště co nejvíce minimalizovány.

     Jde především o koupaliště a to jediné koupaliště v širokém okolí. Je tedy třeba přidělené prostředky vkládat především do udržování a provozování areálu a technologie koupaliště, které slouží širšímu okruhu obyvatel města i návštěvníkům z okolí. Za této situace nebylo efektivní vynakládat další a nemalé prostředky do zábavy pro užší skupinu hráčů plážového volejbalu na úkor ostatních návštěvníků koupaliště. I proto zřejmě Město nakonec svolilo k realizací úpravy hřiště na travnaté hřiště.

ad 5/ V loňském roce jsme situaci řešili tak, že během provozu koupaliště se plážový volejbal nehrál. Mimo provoz koupaliště to po předchozí dohodě samozřejmě možné bylo. O hru po provoze projevila zkraje prázdnin zájem skupinka hráčů, která se však nakonec přemístila hrát volejbal jinam. Důvodem bylo snad to, že tam dostali pivo do skla a ne do kelímku… Nic jim tím nezazlíváme, je to jejich svobodné rozhodnutí.

     Ve druhé polovině prázdnin byl předem dohodnut termín, kdy se na koupališti měl hrát nějaký větší turnaj ve volejbale. V daný termín však od rána poměrně hodně pršelo, tak se hráči po zralé úvaze přemístili do místní tělocvičny. Více zájmu o volejbal projeveno nebylo.

     Je třeba říci, že volejbal pod širým nebem z koupaliště nemizí. Jen je odstraněn jeho negativní dopad na čistotu vody, funkčnost vybavení a celkové náklady koupaliště.

     Na hřišti roste nový mladý trávník, který umožní hrát zájemcům volejbal (i jiné míčové hry nebo třeba badminton) kdykoli – i při provozu koupaliště.